Synastry

Synastry: otázky ve hvězdách

vyšlo: Playbišík 041 / Akicon 2019

Hvězdná dobrodružství dvou bratrů. Tak by se dal shrnout český webový komiks Synastry, který stvořila Lunar-Turtle. Co od něj čekat a kam směřuje vám autorka prozradí v následujícím rozhovoru.

Mohla bys nejprve těm, co o tvém komiksu slyší poprvé, přiblížit, o čem je?

Představte si svět, kde lidé můžou díky astrologickým znamením ovládat živly a měnit se na zvířata. Současně ale mají i vyspělé technologie a mohou se kdykoliv vydat do vesmíru a na jiné planety. To je svět Synastry, ve kterém žijí dva bratři, kteří jsou úplně sami a snaží se najít vlastní místo v životě. Při tom potkají spoustu lidí, dostanou se do vesmíru a prožijí tam nejpodivnější dobrodružství.

Zatím jsi vydala jen pár stran. Kam Synastry směřuje? Na jaká dobrodružství se můžou čtenáři těšit?

Chtěla jsem, aby začátek působil skromně. Pohybujeme se jen v okolí jednoho města a život lidí připomíná ten náš. Jakmile se ale příběh opravdu rozjede, vše nabere více sci-fi a fantasy směr. Synastry má být zábavné dobrodružství, kde se objevují jiné světy, soutěží se v nebezpečných závodech, bojuje se a luští se tajemství vesmíru a minulosti. Přitom je ale příběh vždy zaměřen na hlavní postavy a jejich životy.

Napsala jsi testovací kapitolu. Co změnilo tvoje plány, že komiks přešel z černobílé do barevné formy?

Původně to měla být první kapitola, ale po jejím dokončení jsem si uvědomila, že s tím nejsem spokojená. Začala jsem vnímat všechno jinak, v mém životě se stalo pár důležitých věcí a já jsem prostě chtěla začít znovu a vše vylepšit.

Co bylo inspirací pro komiks? Máš nějaké oblíbené autory, ve kterých se vidíš?

Základem je samozřejmě astrologie. Zabývám se jí už od dětství a napadlo mě: Co takhle na jejím základě udělat komiks, který by oslovil co nejvíc lidí? Je v ní spousta zajímavostí a záhad a také je napojena na mytologii, takže se nabízí spousta materiálu. Astrologie bývala mnohem víc než jen nástroj korporací pro prodávání levných cetek. Celý život jsem také posedlá sci-fi a fantasy žánrem ve všech formách, takže jsem to zkrátka smíchala dohromady. Asi ale nemá smysl vyjmenovat přímo autory, protože jsem brala inspiraci ze všech možných médií, ať to byly komiksy, knihy, filmy nebo hry. Např. jedna z her, která na mě v tomhle ohledu měla velký vliv, byla hra R-Type Delta.

Epsilon a Charlie vypadají jako dobří bráchové. Co ty a sourozenci, máš nějaké? Máte podobný vztah?

Mám dva sourozence, oba mladší než já. Bohužel jsme od sebe daleko, ale mám je oba moc ráda. Vztah Charlieho a Epsilona je ale jiný, než jaký máme my. Já vždycky říkám, že ti dva představují dvě protichůdné složky mojí povahy. Jeden bez druhého prostě nefunguje.

Synastry online vychází dvojjazyčně. Která verze má větší úspěch?

Prozatím ta anglická. V zahraničí se snažím působit už roky a je prostě jasné, že angličtina má větší dosah než čeština. Tady u nás jsem se zatím vlastně moc nesnažila, takže kdo ví, třeba mě naše domovina hezky překvapí.

Když se nevěnuješ komiksu, co děláš jiného?

Knihy, komiksy, filmy, seriály, hry, kolo, procházky. Ráda trávím čas s přáteli. Mám také milujícího muže, se kterým můžu trávit celé dny. Doufám, že si brzy pořídíme vlastní domov a zvířata a založíme rodinu. Myslím, že se v budoucnu nudit nebudu.

Máš ráda ananas?

Zakázané, prokleté a bohem zapovězené ovoce. Haha, mám ráda ananas, hodně. Hamburger s ananasem je jedno z nejlepších jídel, které jsem kdy udělala.

Jak bys nalákala potenciální čtenáře, aby Synastry zkusili?

Slíbit můžu jen jediné: Budu se snažit, aby lidé dostali příběh, který je dostane do nového světa, který předtím neznali. Že poznají ty, kteří tam žijí, a že si je oblíbí jako mnoho jiných postav z naší fantazie. Chci, aby s nimi prožívali radost a nadšení a bavili se, ale taky aby někdy prolili nějakou tu slzu. Vždycky jsem chtěla vyprávět příběh, který lidem ukáže, že ať se stane cokoliv, vždycky to nějak zvládneme a můžeme žít život tak, jak sami chceme. Nikdy na to nebudeme sami.

Pro Playbišíka zpovídala Kadet

Kde Synastry hledat:

http://synastry-czech.smackjeeves.com/

https://twitter.com/SynastryComics