FF Comics

Fanny F. & Filip K.: FF Comics – fakt funny otázky

vyšlo: Playbišík 043 / Akicon 2020

Fany F. a Filip K. spojili svoje superschopnosti scénáristy a grafika. Tvoří komiksové stripy, které pobaví nejednoho dobrodruha a cynického obývákového povaleče. Nahlédněte do jejich tvorby v následujícím rozhovoru.

Můžete FF Comics představit pro ty, co ho neznají?

Jsme duo scenáristy Fanyho a grafika Filipa. Společně jsme na komiksech začali spolupracovat již v roce 2010, ještě na střední škole. Střídavě jsme projekt ukončovali a zase znovu obnovovali. V prosinci loňského roku jsme jej znovu zprovoznili a uvidíme, jak dlouho nám to vydrží. Přišli jsme s novým logem, webem a začali jsme znovu od začátku. Momentálně držíme dvě řady komiksů, se kterými jsme průběžně pracovali již v minulosti – Kolbaba a Little Things.

Hlavní postavy vašich komiků jsou Řehoř Kolbaba a Danny Wright. Jak tyhle postavy vznikly? Jsou to obrazy autorů?

Postava světoznámého cestovatele Řehoře Kolbaby vznikla nejdřív a na jejím základě jsme vystavěli i první krátké komiksy. Kolbaba je parodií různých cestovatelů a dobrodruhů. Vymysleli jsme ho během hodin dějin umění, kdy jsme si ho představovali jako cestovatele procházejícího historií, kterou vtipně glosuje. Zatímco Kolbabu jsme vymysleli dohromady a určitě žádný konkrétní předobraz nemá, Danny Wright z komiksu Little Things je dílem grafika Filipa, který s ním přišel v druhé polovině roku 2011. Celý komiks vznikl na základě potřeby vyjádřit roztrpčení nad maličkostmi, se kterými se každý den potkáváme. Postava Dannyho má svůj předobraz v postavě Jimmieho (Quentina Tarantina) z filmu Pulp Fiction – má župan, hrnek s kávou a všechno ho štve.

Co vás vedlo k tomu dát to dohromady a začít webkomiks?

Na střední škole jsme potají v hodinách kreslili dohromady různé scenérie s obskurními postavičkami a našli jsme společný smysl pro humor. Když jsme vymysleli postavu Kolbaby a spolužákům se líbila, rozhodli jsme se jí dát prostor v krátkém stripu. Postava dostala svou grafickou podobu, navrhli jsme formát komiksu a k založení vlastního webu a stránek na sociálních sítích už chybělo jen málo.

Máte svou práci scenáristy a kreslíře jasně oddělenou, nebo na stripech spolupracujete víc? Jinými slovy – kecáte do práce toho druhého?

Filip: V zásadě ano, máme své role oddělené. Já jako grafik nejsem příliš dobrý ve vymýšlení scénářů a Fany jako scenárista zase nepracuje na denní bázi s grafikou. Právě díky tomu se každý raději držíme toho svého. I přesto jsme ale k sobě vzájemně kritičtí. Když mi nepřijde pointa vtipná, tak dovedu Fanyho k tomu, aby komiks přepsal. Fany na druhou stranu dává podněty k obrazovému vyjádření toho, co je pro daný scénář potřeba. Často se dostáváme do situací, kdy máme vymyšlený vtipný scénář, ale k jeho realizaci je nutné propracovanější grafické zpracování, na které nemám dlouhodobě čas, takže musíme sáhnout do šuplíku pro scénář, který je postavený především na textovém humoru.

Jste od přírody sarkastičtí, nebo musíte vtipy horkotěžko vymýšlet? Co vás inspiruje?

Fany: Vzhledem k tomu, že komiksy vydáváme pravidelně každý týden, tak samozřejmě občas dojde k tomu, že je velmi těžké něco vymyslet. Potom jsou tu ale dny, kdy vtipné pointy přicházejí samy. Oba máme rádi slovní humor a s tím spojený sarkasmus a často na něm stavíme naše scénáře. Občas i to, co si přečtete v našem komiksu, vzniklo při společném posezení v hospodě. Navzájem se bavíme nad prací toho druhého a mnohdy právě taková setkání bývají inspirací pro nové komiksy. Samozřejmě ale čerpám pro své scénáře inspiraci i z běžného života, z práce, ze zpráv a podobně. Je nutné zmínit i to, že se snažíme záměrně vyhýbat politické satiře a stavíme náš humor ve více obecné rovině. Filip se občas, když najde čas, věnuje satirickým kolážím na své stránce Fantastické koláže a kde je najít – určitě mohu doporučit.

Když neděláte webkomiks, čím trávíte čas?

Většinou prací, bohužel. Oba jsme zatížení svými pracovními povinnostmi, Filip ještě ke všemu studuje. Jinak jsme oba vášnivými milovníky kvalitní rockové hudby. Samozřejmě milujeme i filmy, seriály, knihy a v neposlední řadě komiksy. Každý máme své vlastní favority ve všech z těchto forem umění a občas se naše zájmy i protínají. Fany je mimochodem velkým fanouškem japonské kultury – od anime a mangy až k japonskému folklóru a rockové hudbě.

Který ze stripů máte radši a proč?

Jestliže se ptáte na naše dvě komiksové série, tak se nedá jednoznačně říct, že bychom měli jednu raději než tu druhou. Obě série mají něco do sebe – obě pracují se specifickým typem humoru a obě jistě působí na naše fanoušky jiným způsobem. Nejraději máme ty komiksy, které se fanouškům líbí nejvíce. Vzhledem k tomu, že ze své tvorby nijak neprofitujeme (nemáme ani reklamu na webu), je pro nás opravdovým zadostiučiněním právě to, když se komiksy lidem líbí, lajkují je a sdílí, za což jim touto cestou chceme moc poděkovat.

Pracujete i na jiných tvůrčích věcech, než na komiksu?

Věcí, které máme v plánu, je mnoho, ale zatím není příliš času na jejich realizaci. Dlouhodobě plánujeme například komiksovou knihu, kterou bychom se odtrhli od krátkých humorných stripů a zužitkovali naše schopnosti v něčem rozsáhlejším a vážnějším. Vše je ale v rovině nápadů a zatím v ruce nic konkrétního nemáme. Možná dříve než komiksovou knihu vydáme hudební album, pro jehož realizaci máme podstatně více materiálu.

Jak byste potenciální čtenáře nalákali, aby si komiksy přečetli?

Pokud máte rádi krátké humorné komiksy, pak je pro vás FF Comics jasnou volbou! Ale vážně, budeme moc rádi za každého nového čtenáře, kterého naše tvorba osloví. Najdete nás na Facebooku, Instagramu, Twitteru, a především na komiksových stránkách ffcomics.cz. Těšíme se na vás!

Otázky kladla Tereza „Kadet“ Kadečková

web: https://ffcomics.cz/