Osamělý svobodný muž
Osamělý svobodný muž: samé otázky
vyšlo: Playbišík 041 / Akicon 2019
Vojtěch Dudek je všestranný člověk – scenárista, režisér, animátor a taky tvůrce komiksového stripu Osamělý svobodný muž. O něm a dalším nám povypráví v následujícím rozhovoru. Osamělí pánové, nastražte uši – třeba se něčemu přiučíte.
Můžete těm, co ho neznají, komiks krátce představit?
„Osamělý svobodný muž“ je strip o příhodách ze života nezadaného třicátníka Adama a jeho přátel. Epizody si většinou dělají srandu ze vztahu mužů k ženám, mužského světa a tužeb věčně nadrženého hlavního hrdiny.
Kde přišel nápad ke tvorbě „Osamělého svobodného muže“?
Strip myslím vznikl kombinací odloženého námětu na hraný sitcom a vlastních zkušeností po přestěhování do Prahy. Jednoho večera jsem se vracel z natáčení a celé to do sebe najednou zapadlo a v hlavě se mi začaly rodit první epizody.
Jste animátor, scenárista a režisér. Co všechno taková práce obnáší a na čem teď pracujete?
Celý tenhle rok pracuji na opravdu velkém projektu, dětském animovaném seriálu pro Českou televizi o robotovi jménem Kit. Přivrtá se k raketě a vyletí do vesmíru, kde pak zažívá různá dobrodružství. Seriál píšu a režíruju ve studiu Krutart (www.krutart.cz) a práce zahrnovala napsání 26 epizod a režii celého výrobního procesu od výtvarna přes animaci po střih a zvuk. V obojím mi naštěstí pomáhá spoluautorka Klára Jůzová. Seriál se bude vysílat na ČT:D od ledna 2020 pod názvem „Kosmix“. Těšte se :-)
Kromě „Osamělého svobodného muže“ jste taky spolu s Martinem Kučerou vytvořil komiks „Zácpa“. Jak probíhala spolupráce a patříte mezi ty, co se za volantem vztekají? :)
S Martinem jsme přátelé a kolegové od dob studia na dnes již zaniklé Filmové škole ve Zlíně. Animace je výrobně a časově strašně náročná, komiks je naopak mnohem přístupnější médium a nepoměrně levnější :-). Proto se mu věnuje hromada mých kolegů animátorů. Martin rád kreslí a já zase rád vypravuju, tak jsme to dali dohromady a na zkoušku vytvořili krátký komiks „Zácpa“. Byla to oboustranně příjemná zkušenost, takže jsme se rozhodli pokračovat. Tento rok jsme dokončili šestnáctistránkový komiks „Na draka“, který snad brzy vypustíme ven.
Ne každý humor lidem sedne. Setkal jste se někdy s negativní odezvou na váš komiks, potažmo vaše jiná díla?
Tomu se nelze v našem oboru vyhnout, kritika k tvorbě patří, ať je to komiks, seriál nebo jen dárkový koš s ovocem. „Osamělý svobodný muž“ je veskrze pozitivně přijímán, čas od času zazní stížnost na mužský šovinismus nebo na množství epizod, ve kterých Adam hovoří se svým penisem, ale to jsou opravdu výjimky. Každý má rád něco a když se vám dílo nelíbí, nepatříte mezi jeho publikum a jdete jinam.
Co děláte, když zrovna netvoříte? Je při animaci ještě čas na nějaké další koníčky?
Dnes už se samotné animaci věnuji zřídka, psaní a režie mě víc baví a naštěstí i živí. Do seriálu „Kosmix“ investuji většinu času, takže jsem všechny další aktivity výrazně omezil nebo alespoň utlumil. Snažím se ale pokračovat v „Osamělém svobodném muži“, trochu sportovat, abych spálil nahromaděný stres, a taky čtu, pokud mi to hlava dovolí.
Můžeme do budoucna čekat i jiné komiksy?
Věřím, že ano. S Martinem Kučerou právě řešíme, do čeho dalšího se pustíme. Sám mám taky jednu krátkou komiksovou povídku rozdělanou a v šuplíku pár námětů na další. Takže pokud bude čas a energie, tak se do toho v zimě pustím.
Máte nějaké komiksové oblíbence a autory, kteří vás inspirují?
Jsou dvě díla, která v komiksu vážně baštím, a to „Peanuts“ od Charlese Schulze (pro jeho hořký, ale pravdivý způsob, jakým nahlíží na mezilidské vztahy a vlastní selhání) a „Hellboy“ od Mika Mignoly (pro jeho nápaditý svět, nádherný vizuál a pekelně dobrého hlavního hrdinu). „Osamělý svobodný muž“ byl však spíš inspirován stripem „V kůži Woodyho Allena“.
Z českých věcí mám fakt rád „Opráski sčeskí historje“, protože historie a zvláště ta česká mě vždy zajímala a nahlížet s humorem na šílené dějiny střední Evropy je velmi očistné.
Co byste řekl potenciálním čtenářům, abyste je nalákal?
Chybí vám seriál typu „Jak jsem poznal vaši matku“ a tápete ve vztazích s druhým pohlavím? „Osamělý svobodný muž“ vám v ničem z toho nepomůže, ale můžete se s jeho hrdiny zasmát společným chybám a pokleskům ;-)
Pro Playbišíka vyzvídala Kadet
Stránky, kde vás čtenáři mohou najít:
„Osamělý svobodný muž“ na Facebooku:
www.facebook.com/osamelysvobodnymuz. Publikuju novou epizodu zhruba jednou za dva týdny.
Strip najdete taky na mých webových stránkách:
www.vojtech-dudek.com/project/osamely-svobodny-muz, kde visí i komiks „Zácpa“ a další projekty, na kterých jsem pracoval.