Vějíř 2018

Název: Vějíř 2018 - sborník české mangy Vydáno: květen 2018

ISBN: 978-80-907163-0-8

Formát: 130 x 190 mm

Počet stran: 352

Tisk: černobílý

Doporučená cena: 179 Kč

Již deset let nabízí Vějíř každoroční přehlídku toho nejlepšího, co vytvořili čeští komiksoví autoři inspirovaní japonskou popkulturou. Letošní výjimečně rozsáhlý výběr třiceti děl otvírá vrata do českého manga světa pěkně doširoka. Láká tě známou blízkostí a zároveň voní po exotických dálkách, předstírá, že zná tajné čáry, které vykouzlí úsměv na tvých rtech. A třeba opravdu ano. Tak se nech do něj vtáhnout.

OBSAH:

ILUSTRACE:

VIDEO UPOUTÁVKA:

O Vějíři

Letošní Vějíř je oproti předchozím číslům výrazně bachratější a předčí v počtu stránek i příspěvků doposud nejrozsáhlejší číslo z roku 2011. Z toho by se jistě daly vyvozovat nějaké dalekosáhlé závěry, ale my máme především radost, že i po deseti letech se stále najdou nové tváře, které baví dělat komiks, a že známé tvůrce to ještě úplně neomrzelo. V tak velkém množství různorodých komiksů si jistě každý najde kousky, které se mu líbí víc, a jiné, které zase méně. Dává ale možnost prozkoumávat nové horizonty, jestli tam náhodou v dáli neleží země zaslíbená v podobě nového zajímavého autora. A za každým komiksem se ukrývá spousta úsilí jeho tvůrce, který jej převedl od neurčitého nápadu ve svojí hlavě až k jasné podobě výsledného díla. Do té míry, do jaké jsme toho byli schopni, pokusili jsme se autorům podat v tomto úsilí pomocný štětec.

Je nutné podotknout, že redakční přístup zůstává stále beze změny. Příspěvky nehodnotíme podle toho, jak se vizuálně podobají japonskému komiksu středního proudu. Jediným kritériem je, že sám tvůrce se hlásí k japonské manze jako vzoru či inspiraci. Dál nijak nevymezujeme prostor co se týče témat a žánrů. Autoři tak mohou dělat na tom, co je jejich srdci nejbližší. Sborník je tak více strakatý, ale zase poskytuje lepší obrázek o tom, čemu se kdo z českých tvůrců na poli komiksu věnuje.

Děkujeme všem autorům, kteří letos přispěli do Vějíře, za jejich dřinu a přejeme jim mnoho spokojených čtenářů. Speciálně bychom chtěli upozornit na tvůrce, kteří publikují ve Vějíři poprvé: Daniel Kratochvíl, Miroslav Sehnalík, Jan Sácký, Philippe Daniel, Yin, Lila, Hana Aki, Avárt, Daniel Janeček a EaSei.