Vějíř 2014

Název: Vějíř 2014 - sborník české mangy Vydáno: květen 2014 ISBN: 978-80-904985-4-9 Formát: 130 x 190 mm Počet stran: 256 Tisk: černobílý Doporučená cena: 159 KčVějíř je jako lehký jarní vánek, osvěží, potěší a přináší čerstvé vůně. Začínající i zkušení tvůrci české mangy v něm vdechli život podivuhodným postavám ve 22 komiksových povídkách. Některé příběhy láskyplně pohladí, jiné vykouzlí úsměv, další táhnou do dálek a za dobrodružstvím a jsou i takové, které straší pachem rozkladu. Prostě tak, jak jim autoři v pestré šíři všech různých žánrů dali do vínku. Neváhej a dej se též strhnout jejich podmanivou imaginací.

OBSAH:

ILUSTRACE:

O Vějíři

Šestý Vějíř stejně jako všechny předchozí ročníky nabízí pohled na českou manga scénu. Redakční záměr se nijak nemění a tento text by mohl být stejný jako v libovolném předchozím Vějíři. Stále považujeme za autora české mangy kohokoliv, kdo se hlásí k japonskému komiksu jako inspiračnímu zdroji, bez ohledu na to, jak moc odpovídá její či jeho styl kresby něčí představě o tom, jak správná manga vypadá. Uznáváme, že naše definice je radikální, avšak nesmírně praktická. Předchází diskusím, kterak daný komiks odpovídá japonskému duchu, což při rozmanitosti japonského komiksu a z toho vyplývající nemožnosti objektivní definice šetří mnoho vzácných kreativních sil.

Příspěvky netřídíme dle žánru ani dle zkušenosti autora. Ve sborníku se tak vedle sebe objevují komiksy jak autorů, kteří vytvořili svoje první dílo, tak zkušených tvůrců. Věříme, že je to ku prospěchu čtenářů i autorů. Šíře záběru sborníku dává možnost vychutnat a porovnat nejrůznější styly, žánry a přístupy. Chceme poskytnout prostor začínajícím autorům, avšak ne všem se podaří dotáhnout svůj záměr až do konce. Ale právě proto si vážíme i těch, kteří se o tvorbu alespoň pokusí. Víme, že převést myšlenku z vlastních představ do podoby hotového komiksu připraveného k tisku stojí mnoho úsilí.

A každý takový komiks může být považován za úspěch.

OHLASY:

kocogel.info: Když sečteme všechny palce nahoru vyjde nám, že se buď jedná o zatím nejlepší číslo Vějíře nebo jsem byl letos extra vyměklý Přikláním se k první možnosti, musím si přeci chránit svoji pověst! “ – Kocour „Toebiash“ Komiksáktopzine.cz: „Vějíř 2014 při máchnutí přináší čerstvý japonský vánek“ – Ondřej Pešek

Comics Blog: „… tohle je sbírka, která si pozornost zaslouží, nejen proto, že ukazuje, že jsou zde i další autoři, kromě těch z "Aarghu!", ale hlavně, že i tihle méně známí autoři mají o čem tvořit.“ – Martin Štefko