Vějíř 2013

Název: Vějíř 2013 - sborník české mangy Vydáno: květen 2013 ISBN: 978-80-904985-3-2 Formát: 130 x 190 mm Počet stran: 256 Tisk: černobílý Doporučená cena: 159 Kč Ve Vějíři na jednom místě najdeš celou českou manga scénu. Komiksy hřejivé i mrazivé, líbivé i píchavé, nepohyblivé obrázky, kterým autoři v potu a slzách vdechli život. Je tu bez jednoho dvě desítky těch nejlepších krátkých příběhů, které u nás za poslední rok vznikly. V této - již páté - inkarnaci nalezneš jak své oblíbence z minulých ročníků, tak i tváře nové, neokoukané.

OBSAH:

ILUSTRACE:

O Vějíři

Pátý Vějíř znovu mapuje mladou českou manga scénu, což je skupina autorů, kteří se hlásí k japonskému komiksu jako inspiračnímu zdroji, bez ohledu na to, jak moc odpovídá styl jejich kresby či vyprávění laické představě o tom, jak taková pravá manga vypadá. Jistě můžete najít jinou, stejně platnou definici, my však pracujeme s výše uvedenou.

Příspěvky jsme rovněž netřídili dle žánru či zkušenosti autora, a tak výsledek představuje pestrou směsku témat i stylů. Jelikož převážná část autorů již publikovala v některém z dřívějších Vějířů, může bystré oko kritika vysledovat, jakým směrem se jednotliví autoři posouvají. Rádi bychom poskytli co největší prostor i autorům podnikajícím na poli komiksu první krůčky, nicméně ačkoliv se nám jich tento ročník přihlásilo mnoho, málokterému se podařilo dotáhnout záměr až do kýženého výsledku, čili komiksu odeslaného redakci Vějíře. V každém případě si ale vážíme každého, kdo se o tvorbu alespoň pokusí, neboť právě zkoušení nepoznaného je základní předpoklad k vzniku nových hodnot. No a pokud se věc povede a vznikne komiks, který čtenáři alespoň na chvíli pozvedne náladu či - ještě lépe - ho donutí přemýšlet mimo zaběhlá paradigmata, pak v tom případě byla mise splněna.

A to je dobře, neboť je docela dřina takový komiks udělat.

OHLASY:

kocogel.info: Už minule bylo na sborníku vidět, že dílka do něj zařazená buď prošla přísnějším filtrem nebo většina autorů, kteří si do Vějíře troufli něco poslat, vyrostla (minimálně stálejší autoři určitě

.“ – Kocour „Toebiash“ Komiksák