Volné náměty‎ > ‎

Ztracený úsměv / Vaatsurafu

Název: Ztracený úsměv
Autor: Václav Bouček
Přezdívka: Vaatsurafu
Odhadovaný počet stran: 24
Přibližný žánr: romantická dramédie
Postavy: Tonny Marlott, Christine Saviérová, Tonnyho přátelé a kočka Louda
Prostředí: přístavní městečko Vallestown
Scénář: pokud bude námět vybrán pro Vějíř, chtěl bych se podílet na scénáři

Popis námětu: Ztracený úsměv je odlehčené vyprávění o Tonnym Marlottovi, studentovi, který se jednoho dne cestou do školy zapomene. V hlavě mu víří spousta myšlenek a zbytečných úvah ve chvíli, kdy v protisměru zběsile ujíždí neznámé auto. Tonny ochromený šokem v poslední okamžik zahlédne čelní nárazník vozu. Instinktivně zavře oči, aby se připravil na bolestivou a smrtelnou srážku. Neblahá předtucha se ale naštěstí nenaplní. Jeho tělo prudce někdo strhne do strany a tím ho zachrání. Když Tonny otevře oči, spatří jednu jedinou věc – úsměv. Dokonce mladistvý, dívčí úsměv!
Pak ale ztratí vědomí a probudí se až v nemocnici. Ten záhadný úsměv se mu ovšem vryje do mysli natolik, že se ho nedokáže zbavit. Pořád se v myšlenkách vrací k němu a pokouší jeho zvědavost. Poté, co je Tonny druhý den propuštěný z nemocnice domů, neváhá a snaží se zachytit úsměv neznámé slečny. K tomu využuje svého umu, který mu byl dán do vínka při narození. Jako talentovaný malíř zachytí tuhou na papíře onen úsměv tak věrohodně, že ho to okouzlí ještě víc než v představách.
Odhodlaný zjistit, jaké dívce úsměv patří, zapojuje do pátrání své nejvěrnější přátele ze třídy. Ti se svojí horlivostí více či méně úspěšně rozesmívají dívky ze školy, neznámé holčiny v parcích, mladé slečny ve vlaku, autobuse a dokonce i na potkání, jen aby našly dle podobizny ten správný úsměv. Většinou jejich snaha ale vyústí v trapas nebo jinou kuriózní situaci. Do pátrání se zpočátku zapojí dokonce i kočka Louda, jenže časem jí to (jako všechno ostatní kromě jídla) omrzí a zmizí neznámo kam. To hoši ještě netuší, že se Loudě podařilo čirou náhodou vetřít do malého bytu, kde žije majitelka hledaného úsměvu.
Loudě se u příležitostné paničky zalíbí až do té míry, že ji začne pravidelně navštěvovat. Jenže časté kočičí výlety neudrží dlouho v tajnosti. Jednou si Tonny, který se už pomalu vzdává všech nadějí, toho všimne a rozhodne se svého domácího mazlíčka nenápadně sledovat, kam že se mu to věčně toulá. Když Loudu vysleduje až do neznámého bytu, pojmou ho obavy. Neví, co může od této návštěvy očekávat, ale zvědavost nakonec zvítězí. Odváží se zazvonit, aniž by tušil, jaké překvapení na něj čeká. Dveře mu přijde otevřít slečna, kterou tak úmorně všude hledal. Ona ho okamžitě pozná. On ji až ve chvíli, kdy se na něj usměje. Konečně našel jeden druhého.
Comments