Volné náměty‎ > ‎

Krvavý pohár / shinji

Krvavý pohár

Autor: shinji

Prostředí: iránské pláně, cca 530 př. n.l.

Postavy: 3 hlavní, komparz

Rozsah: cca 24 stran

Žánr: historická fikce podaná se sarkastickým nadhledem

Stav scénáře: námět


Řekové nebyli jediní, kdo dal Peršanům přes držku, i když jejich vítězství bylo pro evropskou civilizaci zdaleka nejdůležitější :)

Stručná historická vsuvka: Kýros II. Veliký napadl skýtské Massagety, ale byl odražen. Následně vymyslí podraz: domluví příměří, které chce stvrdit na hostině, kde opije a povraždí náčelníky, přičemž zajme velitele armády Spargapisese. Nicméně se lehce přepočítá, Spargapises svoje stráže přelstí a spáchá sebevraždu. Skýty perský přístup naštve, a v následné bitvě, při níž na skýtské straně velí armádě Spargapisesova matinka královna Tomyris, Peršany rozdrtí, přičemž Kýros II. Veliký v bitvě zahyne a Tomyris strčí jeho hlavu do vaku s lidskou krví se slovy, že teď už by měl mít dostatek lidské krve. Posléze jeho lebku, kterou má u sebe až do své smrti, používá k pití vína. (no tak holt to nebyla úplně distingovaná dáma viktoriánské etikety - nicméně takhle se to prý odehrálo podle řeckých historiků).

Děj: Shromáždění Massagétů poté, co jim Kýros odpravil či zajal nejzkušenější válečníky a velitele není zrovna veselé. Najdou se tací, co požadují, aby to Skýtové vzdali. Objeví se "uprchlý" Skýt, kterého ve skutečnosti pustil Kýros, aby vyprávěl, že Kýros zničil pohár slunečního boha, odznak "královských" Skýtů, dodávající jejich vládě legitimitu. Mluví o tom, jak po jeho zničení opustil Spargapisese všechen bojový duch a zemřel. Tomyris to ovšem podá jinak a její entuziasmus nakonec strhne Massagéty na její stranu. Za prvé vidí ve Spargapisesově čině odvážný krok, který je má zbavit nutnosti brát na něj ohledy a za druhé slíbí nový pohár, který ukořistí Kýrovi. To prokládá generickým patetickým proslovem o svobodě :) V rámci té hádky se rovněž odvypráví historka s prvním odražením Kýra a jeho podfukem se zajetím Spargapisese. Massagétové se tedy střetnou s Peršany v rozhodné bitvě (ta se odbyde na pár stránkách, není to zase až tak zajímavé, nejprve na sebe vystřílí všechny šípy a pak se mydlí napřímo pomocí kopí a mečů, Skýtové prý měli navíc oblíbenou válečnou sekeru). V rámci básnické licence se Kýros, když vidí, že je bitva ztracená pokusí zdejchnout, s čímž Tomyris počítá, dostihne jej a válečnou sekyrou vykostí. No a pak z jeho hlavy udělá ten slibovaný pohár.

Pozn.: Celá ta věc s pohárem slunečního boha je vymyšlená, nemá žádnou oporu v historii.

Vyznění: černý humor, sarkasmus (např. něco jako Sněhurka z Ludwig Kakumei od Kaori Yuki).
Comments