Připravujeme‎ > ‎

Vějíř 2023

Po pandemických a jiných komplikací se na příští rok chystá již črnáctý Vějíř!

Pokud jste o Vějíři ještě nikdy neslyšeli, pak vězte, že se jedná o sborník mangy a komiksů mangou ovlivněných od českých (aj slovenských) autorů.  Pokud tedy píšete či kreslíte a rádi byste svá díla viděli na papíře –  napište nám! Pokud už máte celý projekt vymyšlený, je to ideální situace, zkuste to zformulovat dle níže uvedených požadavků a poslat nám registraci do konce září. Pokud nic konkrétního nemáte a jen si chcete zkusit nakreslit komiks, či naopak máte námět nebo scénář, ale neumíte kreslit, napište nám rovněž. Pokusíme se dát dohromady kreativní dvojice.

Základní požadavky

Přijímají se příspěvky ovlivněné japonským komiksem v českém jazyce se směrem čtení zleva doprava.
Přijímají se práce pouze černobílé.
Minimální rozsah: 2 strany (např. 4 jonkomy).
Maximální rozsah: 42 stran. Pokud byste rádi publikovali část rozsáhlejšího díla (příběhu), prosíme o dějově ohraničený úsek (např. dějově samostatná kapitola či povídka mimo hlavní linii).

Termíny

30. listopadu 2022 – konec registrace autorů. Jak má vypadat registrace viz níže (pod nadpisem Registrace).

5. března 2023 – zaslání hotové mangy. Po tomto termínu už nebude možné zařadit mangu do sborníku.

5. května 2023– křest na Animefestu.

Používané komunikační kanály

Termíny, pravidla a všechny další informace budou zveřejněny webových stránkách www.kobuta.cz, na Facebookových stránkách Vějíře.
Pro komunikaci s autory bude používána emailová adresa vejir (at) kobuta (dot) cz, Facebookové stránky Vějíře. Pokud na email neodpovíme do týdne, ozvěte se znovu nebo nám napište na Facebook - někdy se může stát, že se email ztratí.

Registrace

Autor by měl do 1. prosince 2022 poslat svoji přihlášku, skládající se z:
Jméno a příjmení (občanské)
Přezdívky (uměleckého pseudonymu, pod kterým chce komiks publikovat, nepovinné)
Synopse (stručné převyprávění obsahu komiksu)
Předpokládané délky díla (na počet stran)
Náčrtu díla pro publikaci (ukázky kresby, návrhy postav, storyboard)
Kontaktní informace (e-mail, icq číslo, jabber/gtalk id, mobil, atd.) 

Pište na výše uvedený e-mailvejir@kobuta.cz

Pokud se hlásíte za tvůrčí tým, prosím, uveďte kontaktní informace i na svého partnera.

Pokud se hlásíte jen jako scénárist(k)a, tak bez ukázek kresby, pokud jen jako kreslíř(ka), tak bez synopse díla.

S autory bude navázána komunikace, abychom si ujasnili detaily.

Pravidla
 • Ve sborníku budou přijaty práce přihlášených autorů a redakcí přímo oslovených autorů.
 • Z přihlášek budeme průběžně vybírat ty, jež požádáme o vypracování celého komiksu.
 • Omezení na obsah: přijaté příspěvky nesmí být v rozporu se zákony ČR, nesmí zobrazovat explicitní erotiku či podporovat hnutí směřující k potlačení práv a svobod občanů. (Tj. žádný rasismus ani pornografie.)
 • O zařazení nebo nezařazení komiksu do sborníku rozhodují editoři, na zařazení není žádný nárok.
 • Sborník vychází v českém jazyce, používejte spisovnou či obecnou češtinu. Cizí jména a názvy (včetně japonských) pište pomocí českého přepisu (např. 山田さん -> pan Jamada). Redakce má právo opravit gramatické a stylistické chyby bez upozornění autora.
 • Zasláním příspěvku autor souhlasí s případnou publikací ve sborníku (jak v papírové, tak elektronické verzi), použití svého díla na propagaci sborníku a zavazuje se, že po jeden rok od vydání sborníku nebude publikovat tento příspěvek v papírové, elektronické či jiné formě bez souhlasu redakce Vějíře.
 • Zaslaním přispěvku do Vějíře autor rovněž potvrzuje, že jeho příspěvek nenarušuje autorská ani jiná práva třetí osoby.

Technické požadavky
 • Rozměry stránky: 130x190mm, rozlišení minimálně 300dpi (~1535x2244 px).
 • Odsazení od kraje stránky by měly být 5 milimetrů. V případě okraje vnitřního (vazba knihy) zvolte odstup alespoň 13 milimetrů, u dolního okraje pak 9mm.
 • Pokud má obrázek dosahovat až do kraje stránky, musíte ho zpracovat tak, že kraj o 5mm přesáhne (tj. rozměry odevzdávaného souboru budou minimálně 140x200mm) – i v tomto případě musí být všechny texty opět minimálně 5mm od okraje stránky (13mm od vnitřního okraje)!
 • viz šablony pro digitální kreslení.
 • Výsledný komiks odevzdávejte ve formě co stránka to jeden soubor, pojmenovaný <název komiksu bez háčků a čárek, mezery a interpunkční znaky nahrazené podtržítky>_<číslo stránky_na_dva_digity>.< přípona dle formátu>
 • Preferovaný formát je PNG nebo TIFF se LZW kompresíPoužívejte ale v každém případě formát s bezeztrátovou kompresí (nikoliv JPG). Barevný prostor volte Grayscale nebo RGB.
 • Pokud komiks skenujete, nezapomeňte upravit jas a kontrast a vyčistit ho. Bílé plochy musí být opravdu bílé a ne plné šedých šmouh.
 • Počítejte s tím, že každý komiks bude začínat na liché stránce. Pokud tedy potřebujete, aby pointa vyšla na sudou stránku, uzpůsobte tomu rozvržení komiksu a počet stran.
 • U delších komiksů (8 a více stran) doporučujeme první stránku zpracovat jako „titulku", tj. stránku s názvem komiksu (název by měl být přes celou šířku stránky a na výšku zabírat minimálně jednu osminu stránky), jmény autorů a celostránkovým obrázkem znázorňujícím motiv či prostředí komiksu (jako kdybyste pro daný komiks dělali obálku).

Pokud máte zvláštní požadavky či potřeby, kontaktujte nás!

Kontakt
Dotazy, připomínky, přihlášky či hotové práce posílejte na email:

vejir@kobuta.cz
Comments