Zatoulaná / shinji

Zatoulaná

Prostředí: ranný středověk, slovanská osada a přilehlé hvozdy

Postavy: dívka, mara, lesovik, domovoj, víla, komparz

Rozsah: cca 20 stran

Žánr: historická fantasy se slovanskými mýtickými bytostmi

Stav scénáře: námět


Hlavní hrdinka - Ctiška - dvanáctiletý sirotek, má krásné kaštanovité vlasy, které jí spadají do půli zad, bydlí u strýce (no, koneckonců víceméně všichni v osadě jsou celkem blízcí příbuzní)

Prostředí - jaro - slovanská osada při malé říčce (potoku), jsou to zemědělci, věnují se práci na poli (měli tehdy malé výnosy, tak se musely osévat rozsáhlé plochy), na úhoru pasou děcka domácí zvířectvo - kozy a ovce, kromě toho se ještě chová drůbež a prasata. Koně nemají.

Ctiška hlídá kozy na úhoru za osadou, přitom hraje s jiným děckem mlýn. Plán mají nakreslený na zemi, pro bílé používají kameny a pro černé dřívka. Přiběhne k nim malý kluk (6 nebo 7 let) a volá: "Ctiško, Ctišenko, musíš mi pomoct."

"Co se děje, Mojko?"

"Zaběhlo se mi jehňátko. Jestli to táta zjistí, dostanu strašný výprask."

Ctiška si povzdechne a prohodí ke spoluhráčce "Boruše, postarej se o to tady." Následuje kluka k malému stádu ovcí, třetina jsou jehňata.

Ctiška pomocí dřívka, šňůrky, keramického střepu a několika chlupů z ovce, která je matkou jehňátka, určí směr, kde se jehně nachází a vydá se ho přinést.

Jak se prodírá lesem narazí na stromy, v nichž je vyřezaná Svantovítova hlava. Jedna ze svatovítových tváří ji varuje, ať nejde dál. Jiná tvář říká, to to malé navenné jehňátko necháš v lese šelmám? Ctiška stiskne amulet proti zlým čarám, zašeptá zaklínadlo a vykročí dál.

Vyjde na palouk, kde u pařezu krčí vystrašené jehňátko. Vydá se za ním, ale nedává dost pozor a rozšlápne houbu z kruhu.

V ten okamžik se jí podlomí kolena a upadne. Porušením kruhu propustí zlou maru, která dojde k jehňátku, kterému podřízne krk. Vytékající krev chlemtá a s každým lokem je podobnější Ctišce. Nakonec vypadá stejně jako ona a jehňátko je mrtvé. Ctiška to všechno pozoruje, aniž může cokoliv udělat. Mara ji převalí dovnitř kruhu a provede zaříkání, kterým kruh obnoví. Ctiška je uvězněná.

Nástin jak by mohl vypadat zbytek: Mara se vydá do osady, nahradí tam Ctišku. Chová se stejně jako Ctiška, takže nikdo z lidí nic nepozná, ale když ji nikdo nevidí, dělá zlé věci, které předtím než by vyústily v katastrofu zvrátí domovoj. Ctiška se mezitím snaží osvobodit, zkusí přemluvit lesovika, aby jí pomohl. To nevyjde, protože mu Ctiška nevěří. Zkouší čarovat, dovolávat se ochrany bohů i dalších bytostí. Nakonec jí poradí víla palouku. Za jasného úplňku může dočasně kruh opustit.

Závěr: Ctiška - mara a pravá Ctiška se spojí v jednu bytost.

Comments